دسته بندی ها
دسته‌ها
برچسب ها
مد لباس ایرانی

مد لباس ایرانی


مد یک کلمه کاملا فرانسوی می باشد که در بیانی ساده می توان مد را به درک ویژگی های ظاهری لباس و همچنین شناخت موقعیت های اجتماعی افراد نسبت به پوشش آن ها دانست. با نگرش به ارتباط لباس و مد با ادبیات، هنر، مد، مذهب و اقتصاد می توانیم به تاثیر مد بر جوامع آگاه شویم.

با پیشرفت صنعت مد و لباس طی چند دهه، تقاضا برای طراحان مد و لباس روز به روز در حال افزایش می باشد. از این رو مد لباس ایرانی نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بنابراین می توانیم بگوییم که مد و فشن یک حرفه کاملا تخصصی می باشد.

مد پیوسته در تاریخ آدمی زاد بوده و هست. مد در یک کلام بر وجه ظاهری مردم تاثیر می گذارد که نه تنها سبب آشکار شدن نارسایی های فرهنگی و اجتماعی نمی شود بلکه یک دستاورد اجتماعی محسوب می شود و باعث رشد بیشتر فرهنگ جوامع مختلف می شود. اگر شما خوانندگان عزیز به مد و فشن علاقه مند هستید می توانید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آدور استایل به آدرس صفحه: https://adorstyle.com/ مراجعه کنید. کارشناسان ما به صورت شبانه روزی آماده ی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.

فهرست مطالب

مد لباس ایرانی

پوشاک نقش بسیار مهمی در زندگی انسان ها دارند. نوع پوشش انسان ها می تواند مستقیما بر رفتار سایر افراد با ما تاثیر زیادی بگذارد. صنعت مد کلا یک جنبش جهانی است که خواهان شفافیت، اخلاق مداری و پایداری در این صنعت می باشد.

مردمان ایران زمین، چه مرد و زن در سراسر دنیا لباس های غربی می پوشند. همچنین مردمانی که در شهرهای بزرگ چه در ایران و چه در خارج از ایران زندگی می کنند. تمایل دارند که لباس های شیک تری نسبت به شهرهای کوچک تر بپوشند. به طور کلی می توانیم بگوییم که اکثر ایرانی ها شیک پوش هستند و اکثرا از لباس های مارک استفاده می کنند.

امروزه صنعت مد از نظر سن چه در ایران و جهان هیچ مانعی ندارد و نسل های قدیمی تر نیز تمایل به استفاده از مد در زندگی روزمره خود هستند.

در حال حاضر ما ایرانیان نیز به جنبش مد پیوستیم. از آن جایی که کشور عزیزمان ایران در زمینه تولید پارچه و لباس اعتبار زیادی در بین جهانیان دارد. حضور ایرانیان در این جنبش به دلیل لطیفی پارچه و هنرهای دستی بی نظیر، اهمیت بسیار بالایی دارد. به خصوص که بسیاری از این هنرها رو به فراموشی می باشد و نیاز به احیای دوباره و توسعه پایدار دارد.

در حال حاضر ما شاهد حضور بخش زیادی از طراحان جوان، هنرمندان و وبلاگ نویسان و … در سرتاسر ایران هستیم که فعالیت های حرفه ای خود را در زمینه مد و فشن به خوبی نشان می دهند. برای بهتر شناختن مد لباس ایرانی باید ضرورت تغییر در نگرش عموم مردم به این صنعت را ترویج دهیم.

 ما تمامی افراد را برای رسیدن به هدف بزرگ، برای همراهی در ترویج پایدار و بالا بردن سطح آگاهی مردم ایران زمین دعوت به همراهی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آدور استایل مراجعه کنید.

تاریخچه مد لباس در ایران

صنعت  مد لباس ایرانی از زمان قاجار و با سفرهای ایرانیان به غرب آغاز شد. در زمان های گذشته درباریان به دنبال توسعه ی روابط خود با قدرت های اروپایی بودند. به همین دلیل درباریان طی سفرهای زیادی که به اروپا داشتند برای اولین بار با پوشش غربی آشنا شدند.

به طور کلی می توانیم بگوییم، دانشجویانی که برای ادامه ی تحصیلات خود به اروپا رفته بودند. نیز زمینه تغییر دیدگاه افراد نسبت به پوشش را نیز فراهم کردند. بنابراین با آغاز دوره پهلوی، الگو گرفتن از مدهای خارجی به اوج خود رسید. بعد از اینکه ملکه ثریا بدون حجاب وارد ایران شد. همچنین سفر رضا شاه به ترکیه و بازدید از آتاتورک و زنانی که بدون حجاب بودند و همانند مردان کار می کردند. رضا شاه پهلوی تصمیم به ایجاد یک مدرنیزاسیون در سطح کشور گرفت و نخستین طراح مد لباس ایرانی زینت جهان شاه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آدور استایل به آدرس صفحه: https://adorstyle.com/ مراجعه کنید. کارشناسان ما به صورت شبانه روزی آماده ی پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.

مد لباس ایرانی

مد لباس در ایران در زمان های مختلف

مد لباس ایرانی از زمان های گذشته وجود داشته است. مثلاً در دوران زردشتیان افراد از پشم حیوانات برای تامین پوشاک مورد نیاز خود، استفاده می کردند. اما اصلی ترین نقطه شروع صنعت مد و فشن و رواج آن در ایران، به دوره ی قاجار بر می گردد.  

شما کاربران عزیز توجه داشته باشید که تاریخچه مد لباس ایرانی در همین جا تمام نمی شود و آشکار شدن لباس ها و آثار به جا مانده از گذشته در شوش و تپه سیلک، می توانید به عمق قدمت مد لباس ایرانی پی ببرید.

نکته: در گذشته ایرانیان مد را بیشتر برای زنان می دانستند. با توجه به آثار به جا مانده از آن زمان ها، کمتر می توان مدگرایی را در مردان دید.

تاریخچه مد لباس ایرانی در زمان پهلوی نشان می دهد که رویداد های بین المللی در مورد مد و فشن در ایران نیز برگزار شده است. نخستین رویداد مد و فشن در تهران در سال ۱۳۵۰ مربوط به مد هاکوپیان می باشد که توجه بسیاری از رسانه های خارجی را به خود جلب کرد. این رویداد آن قدر توجه رسانه های خارجی را به خود جلب کرده بود که در خبر گزاری رویترز، در آن اظهار نظر می کردند.

یاد آوری این نکته لازم است که پیش از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، رویدادهای مربوط به مد و فشن در جزیره کیش بر پا می شد.

تاریخچه مد لباس ایرانی در زمان انقلاب اسلامی نشان می دهد که بعد از انقلاب مد لباس ایرانی به کل تغییر کرد. بانوان ایرانی بیشتر از چادر، مانتوی بلند و روسری استفاده می کردند.

در حال حاضر رویداد های مربوط به مد لباس ایرانی در جزیره کیش برگزار می شود. لازم به ذکر است که این رویدادها مورد توجه طراحان مد در خارج از کشورمان قرار گرفته است.

بررسی فاکتورهای مهم مد در ایران امروز

در حال حاضر در کشور ایران مد کمی متفاوت تر از سایر کشورهای جهان می باشد. با توجه به عوض شدن پوشش بانوان ایرانی، مد در ایران مفهوم جدیدی پیدا کرد. در واقع مد در ایران به معنای طراحی مانتو می باشد.

ناگفته نماند که در حال حاضر طراحانی را در زمینه های مختلفی مانند شال و روسری، پالتو، شلوار، پیراهن های مجلسی، و … مشاهده می کنیم. اما به طور کلی گرایش اکثر جامعه به سمت طراحی مانتو می باشد.

تاریخچه مد لباس ایرانی
کیف کلاچ

در حال حاضر از فاکتورهای سنتی در بسیاری از طراحی ها استفاده می شود. مثلاً بر روی شال یا کیف با خط نستعلیق نوشته های را ایجاد می کنند که نشان دهنده اصالت و فرهنگ ایرانی است.

بنابراین یک طراح مد لباس ایرانی باید در نظر داشته باشد که طراحی لباس های گوناگون، قرار نیست افراد را تغییر دهد. بلکه انسان ها باید به کمک لباس هویت خود را بیان کنند به همین دلیل طراحان مد لباس ایرانی وظیفه سنگینی را بر عهده دارند.

طراحان لباس در ایران با توجه داشته باشند که هویت ایرانی و قدمت چند هزار ساله ایرانی را به خوبی نشان دهند. لذا افرادی که می خواهند در زمینه مد لباس ایرانی فعالیت کنند باید آگاهی و مطالعه زیادی در این زمینه داشته باشند.

جمع بندی

در آخر می خواهیم بگوییم که مد لباس ایرانی جایگاه ویژه ای در کشور دارد. اگر بخواهیم به صورت کلی مد و فشن را در ایران بررسی کنیم. به این نتیجه می رسیم که مد در سال های اخیر دچار تغییرات زیادی شده است. امروزه مد و فشن در ایران به یک صنعت پول ساز تبدیل شده است که طرفداران زیادی را جذب خود کرده است.

در این مقاله مطالبی در مورد مد لباس ایرانی بیان کردیم و تاریخچه مد لباس ایرانی را شناختیم. بنابراین می توانیم بگوییم که اصلی ترین دلیل این تغییرات، تحولات سیاسی مانند حکومت پهلوی و انقلاب اسلامی است که هر کدام از آن ها منجر به ورود فرهنگ پوشش جدید در کشور ایران شدند.

اگر قصد فعالیت در زمینه صنعت مد، در ایران را دارید، دانستن تاریخچه آن می تواند تاثیر زیادی در موفقیت شما داشته باشد. بنابراین می توانید مطالب گفته شده در مورد مد لباس ایرانی را به خوبی مطالعه کنید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در سایت آدور استایل به آدرس صفحه: https://adorstyle.com/ مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی سایت
فیلتر بر اساس قیمت
فیلتر بر اساس قیمت - slider
280000تومان2500000تومان
مناسب برای
مناسب برای
فیلتر بر اساس نوع محصول
فیلتر بر اساس جنس
فیلتر بر اساس سایز